6
Eki

WordPress İstatistikleri

2003 Mayıs Ayında kurulan WordPress 18 yıldır hayatımızda. Serüvenine blog olarak başlayan bu CMS şimdi tüm sektörlerde web sitesi alt yapısı sağlıyor. WP tüm içerik yönetim sistemleri arasında %65’lik kullanıma sahip. 2021 yılı itibariyle tüm internetin %42’si WordPress alt yapısı kullanıyor. Dünya genelinde 1.3 Milyar aktif web sitesi olduğu tahmin ediliyor. Bu sitelerin 455 Milyonu WordPress ile kurulmuştur. Tüm dünyada her gün 196 dilde binlerce WordPress sitesi yayına başlıyor. Read more

23
Eki

WordPress Yorumları Toplu Silme

  1 Tıkla Spam Yorumları Uzaya Gönderin

WP siteler büyüdükçe spam yorumlar da artmakta. Birçok wordpress kullanıcısı bu yorumlardan şikayetçi. Bazı sitelerde 3000, Beş bin hatta Yüz binlerce spam yorum birikebiliyor. Bu makale için localhostta testler yaptık sitemizde 73.132 yorum birikmiş.

Bir tıkla bu yorumları uzaya göndereceğiz!


Bu spam yorumlardan kurtulmak için antispam eklentilerini kurmanızı öneririz.

Gelen spam yorumları toplu olarak silmek için ise çeşitli metodlar mevcut. WordPress eklentileri ile hızlıca yorumlardan kurtulmak mümkün olduğu gibi çok daha ince ayarlar ile phpmyadmin panelinden yorumları silmek de mümkün. Biz öncelikle zor olanı anlatacağız

1. PHP MyAdmin ile Yorumları Silme:

 

PHPMyAdmin ile yapacağınız işlemler kalıcı olarak uygulanacak ve geri dönüşü mümkün olmayacaktır.

Bu nedenle webmaster değilseniz öncelikle veri tabanı yedeğini mutlaka alınız.

 

PHPMyAdmin ile veri tabanındaki “wp_comments” tablosu üzerinden işlem yapacağız. Burada çalıştıracağımız SQL sorguları isteğimize göre bize kolaylık sağlayacak. Onay bekleyen veya onaylanmış yorumları, spam olarak işaretlenmiş veya çöp kutusuna atılmış yorumları ve de içerisinde http:// yani link geçen yorumları toplu olarak silebileceğiz.

Hazırsanız yorumları silmeye başlayalım.

  1. PHP MyAdmin paneline giriş yaptığınızda sol kısımdaki listeden öncelikle işlem yapılacak veri tabanınızı seçiniz.
  2. Daha sonra resimde görüldüğü gibi SQL menüsüne tıklayınız.
  3. Açılan ekrana aşağıdaki kodlardan istediğinizi yapıştırıp Git butonuna tıklayınız.

Ve Mutlu Son 73.132 yorum silindi  🙂

Bu işlem ile binlerce yorumu bir tıklama ile silebilirsiniz.

Veri Tabanından Toplu Yorum Silme SQL Kodları

Onay Bekleyen Tüm yorumları Silmek için:

DELETE from wp_comments WHERE comment_approved = '0'

 

Onaylanmış Tüm Yorumları Silmek için:

DELETE from wp_comments WHERE comment_approved = '1'

 

Spam Yorumları Silmek (İstenmeyen Tüm Yorumlar) için:

DELETE from wp_comments WHERE comment_approved = 'spam'

 

Çöp Kutusundaki Yorumları Silmek için:

 

DELETE from wp_comments WHERE comment_approved = 'trash'

 

 

*** Web Site kısmında url girilmiş yorumları silmek için:

 

DELETE from wp_comments WHERE comment_author_url LIKE "%http%"

 

 

*** İçerisinde link olan tüm yorumları silmek için:

DELETE from wp_comments WHERE comment_content LIKE "%http%"

 

 

*** İşaretli işlemler onaylanmış yorumları da kapsamaktadır.

 

“wp_comments” veri tablosundaki “wp_” ön ektir. Sizin veri tabanınızda farklı bir ön ek kullanılmış ise yukarıdaki kodlarda bulunan wp_ ön eki kısmına kendi ön ekinizi yazınız.
Veri tabanında yer alan onaylanmış veya spam ayrımı yapmadan tüm yorumları silmek için wp_comments tablosunu seçip Boşalt/Empty butonuna tıklayınız.
2. Eklenti ile Yorumları Silmek:

phpMyAdmin kullanmak birçok kullanıcı için karmaşık ve zor bir işlem olabilir. Daha kolay işlem yapabilmek için wp-admin panelinden eklenti yükleyerek de spam yorumları toplu olarak silebilirsiniz.

Spam Yorum Silmek için önerdiğimiz eklentiler:

Delete Pending Comments

WPCommentCleaner

16
Eki

SSL Sertifikası ve SEO

SSL Sertifikasının SEO’ya Etkisi

Google yaptığı bir açıklamada interneti daha güvenli yapmak için çalıştıklarını ve güvenli internetin en önemli öncelik olduğunu belirtmişti. Google servislerini Arama, Gmail, Google Drive vb. otomatik olarak güvenli bir bağlantıya (https) yönlendirmekte.

SSL Sıralama Sinyali Olarak Kullanılıyor

Yapılan testlerde olumlu sonuçlar görüldü bu nedenle HTTPS’yi bir sıralama sinyali olarak kullanmaya başlıyoruz açıklaması yapıldı. Artık https sıralama sinyali olarak kullanılmakta.
Şimdilik, webmasterlere HTTPS’ye geçme zamanı verilirken , yalnızca% 1’den az global sorguyu etkileyen ve yüksek kaliteli içerik gibi diğer sinyallere göre daha az ağırlık taşıyan çok hafif bir sinyal . Ancak, zamanla, onu güçlendirebiliriz, çünkü tüm web sitesi sahiplerini, herkesi web’de güvende tutmak için HTTP’den HTTPS’ye geçmesini öneriyoruz. Google tarafından yapılan (SSL, SEO Rank) açıklamanın tam metni için tıklayınız: HTTPS as a ranking signal

SSL NEDİR? NE İŞE YARAR?
SSL açılımı Secure Sockets Layer Türkçesi Güvenli Giriş Katmanıdır. İsminde anlaşıldığı üzere sunucu ile istemci arasındaki iletişim şifrelenmiş güvenlikli giriş katmanı üzerinden yapılır. En belirgin kullanımı web sitesindeki veri alışverişi esnasında, server ile internet tarayıcısı arasındaki iletişimi şifrelenmesidir. Bu nedenle e-ticaret sitelerinde kredi kartı ile ödeme sayfalarında SSL bankalarca zorunlu tutulmuştur. SSL sertifikası olası kredi kartı bilgilerinin çalınma işlemini engeller ve koruma sağlar.

SSL sertifikası yüklü olan sitelerde 443 portu aktif olur. Bu sitelerde URL yapısı ise https:// şeklinde olur.

24
Eyl

WordPress Ücretsiz SSL Sertifikası

WordPress Hosting alana SSL sertifikası ücretsiz kampanyası başladı. SSL sertifikasının güvenlik alanındaki önemini hepimiz biliyoruz. Son dönemde Google’ın SSL sertifikası için yaptığı açıklama ise arama motoru sonuçlarında da etkili olduğunu gördük. Artık ssl sertifikası yüklü siteler arama sonuçlarında daha üst sıralarda çıkabilecek. SEO için yapılan çalışmalara ssl sertifikası da eklendi. SSL sertifikası olan siteler +1 değer daha kazanıyor.

ÜCRETSİZ SSL SERTİFİKASI

AKIN MEDYA‘nın yeni SSD sunucularından wordpress hosting alan kullanıcılara ücretsiz SSL sertifikası veriliyor. Kampanyaya katılmak için hosting siparişi verip ücretsiz ssl sertifikanızı alabilirsiniz.
WordPress SSD Hosting

WordPress Sitelerinizi SSD ve LiteSpeed Web Server ile kanatlandırın!

11
Şub

WordPress Resim Yükleme Sorunları

WP sitenize Ortam Kütüphanesinden resim yükleyemiyor musunuz? Resim upload ederken yüklenemedi HTTP Hatası alıyor iseniz bu makale sizin için hazırlandı. Farklı bir sorun yaşıyor iseniz yorum kısmından sorunuzu iletiniz.

Öncelikle uploads klasörünün yazılabilirlik durumunu gözden geçiriniz. wp-content/uploads dizininin CHMOD ayarı 0777 olarak ayarlanmalıdır. wp-content/uploads/2017/02/ vb. iç klasörler var ise bunlara da aynı izni vermeniz gerekiyor.

Yüklenen dosya buraya taşınamadı: wp-content/uploads/2017/02. Bu hatayı aldığınızda hosting kotanız dolmuş olabilir hosting kotanızı da gözden geçirmeyi ihmal etmeyiniz.

Diğer bir sorun dosya yükleme boyutuna eklenen kotadan kaynaklanabilir. Yüklenebilir En Yüksek Dosya Boyutu 2MB gibi bir hata aldığınızda sunucu ayarlarındaki kısıtlamalara takıldınız demektir. Bu sorunu ise üç şekilde çözebilmek mümkündür.

1. htaccess Metodu: .htaccess dosyasına en alt kısma aşağıdaki kodları ekleyiniz:

php_value upload_max_filesize 128M

php_value max_execution_time 900

php_value post_max_size 128M

php_value max_input_time 900

php_value memory_limit 128M

Bu işlemi yaptığınızda yükleyebileceğiniz dosya boyutu 128 MB olacaktır.

2. php.ini Dosyası: php.ini dosyası ile upload limitini artırabilirsiniz. php.ini dosyanıza aşağıdaki kodları ekleyiniz:

upload_max_filesize = 128M
post_max_size = 128M
max_execution_time = 900
3. Tema Fonksiyon Dosyası: Temanızdaki functions.php dosyasına php kod ekleyerek de bu sorunu çözebilmek mümkündür. Eklenecek kod:

@ini_set( 'upload_max_size' , '64M' );
@ini_set( 'post_max_size', '64M');
@ini_set( 'max_execution_time', '300' );

Tüm bu ayarları yaptığınız halde sorun çözülmedi ise durumu hosting firmanıza iletmeniz gerekmektedir. Sunucu yönetimi yapan hosting firmanızdaki yetkililer çeşitli nedenlerle sunucuda bazı limitleri düşürebildikleri gibi bazı izinleri de kısıtlamaktadırlar. Bu tür engellere takılmamak için iyi optimize edilmiş WordPress Hosting almanız önerilmektedir.

14
Mar

Windows ipconfig Komutu ve Kullanımı

Windows’ta ipconfig komut yazılımı/kullanımı nasıl yapılır? Tüm ipconfig komutlarını bu makelede bulabilirsiniz.

Bilgisayarınızdan Başlat > Çalıştır yolunu izleyerek, karşınıza gelen ekrana cmd yazdıktan sonra Tamam butonuna basınız. (Windows+R tuş kombinasyonunu da kullanabilirsiniz). Read more

14
Mar

DNS Önbelleği Temizleme

DNS Önbellek Sorunu

Bilgisayarlar internet sitelerine bağlanırken servis sağlayıcısından DNS adresini alır  bilgisayar hafızasında tutar.  Bu hafızadaki dns ön bellek süresi 24 ile 48 saat sürebilmektedir. Bu hafızadaki DNS sunucu adresleri eskir veya web siteleri DNS değiştirirler.

DNS önbellek sorununu bir örnekle anlatalım. Daha önce bilgisayarınızdan ziyaret ettiğiniz bir web sitesinin farklı bir hosting firmasına taşındığını varsayalım. Bu durumda ilgili sitenin Name Server bilgileri ve dolayısı ile ip adresi de değişecektir. Bilgisayarınız bu siteye erişim sağlarken hafızasındaki DNS bilgilerini kullanacaktır, sitenin dns bilgileri değiştiği için erişim problemi yaşayacaksınız veya eski sunucuya bağlanıp sitenin yeni sunucudaki güncel halini göremeyeceksiniz. Bu tarz bir sorun ile karşılaşıldığında ya DNS ön belleğinizin temizlenmesini bekleyeceksiniz ya da manuel mudahale ederek dns ön belleğini kendiniz temizleyeceksiniz. Read more

9
Mar

WordPress SMTP Mail Ayarları

WordPress kurulu sitenizden mail gönderme sorunu yaşıyor iseniz, bu makalede SMTP ile mail gönderme ayarları anlatılacaktır.

WordPress Mail Gönderme Sorunu: Hosting firmaları spam mailleri engellemek ve ip adreslerinin spam listesine girmesini önlemek için sunucularda php mail(); fonksiyonunu engellemektedirler. Dolayısı ile WP’nin standart olarak gönderdiği mailler gitmemekte ve iletişim formları mailleri gönderememektedir. Bu sorunu SMTP mail eklentisi kullanarak çözebilmek mümkündür. Read more

27
May

WordPress WooCommerce’i Satın Aldı

WordPress’in arkasındaki şirket olan Automattic, E-ticaret alanında kullanıcılara web sitesi oluşturmanın kolay yolunu sunan WooCommerce eklentisini üreten WooThemes’i satın aldı. WordPress’in kurucusu Matt Mullenweg de kendi blogunda duyurdu.

WooCommerce’ın yaklaşık 650,000 çevrimiçi mağaza tarafından kullanıldığı belirtiliyor. Oldukça popüler olan eklenti artık WordPress.com’a ait. Görünüşe göre ilerleyen günlerde WooCommerce ile oluşturulan e-ticaret sitelerinin sayısı bir hayli artacak.

Woo takımından 55-kişi Automattic’e katılacak. CEO Matt Mullenweg’in paylaştığı bir blog yazısında Automattic’in toplam çalışan sayısının 370’e çıkacağı belirtildi.
woo-automattic

Automattic geçen yıl fonunu 160 milyon $’a çıkartırken toplam değeri de 1.16 milyar $ civarında. WordPress şu anda tüm webin %23’ünü temsil eden bir yazılım konumunda.