WordPress Resim Yükleme Sorunları

WP sitenize Ortam Kütüphanesinden resim yükleyemiyor musunuz? Resim upload ederken yüklenemedi HTTP Hatası alıyor iseniz bu makale sizin için hazırlandı. Farklı bir sorun yaşıyor iseniz yorum kısmından sorunuzu iletiniz.

Öncelikle uploads klasörünün yazılabilirlik durumunu gözden geçiriniz. wp-content/uploads dizininin CHMOD ayarı 0777 olarak ayarlanmalıdır. wp-content/uploads/2017/02/ vb. iç klasörler var ise bunlara da aynı izni vermeniz gerekiyor.

Yüklenen dosya buraya taşınamadı: wp-content/uploads/2017/02. Bu hatayı aldığınızda hosting kotanız dolmuş olabilir hosting kotanızı da gözden geçirmeyi ihmal etmeyiniz.

Diğer bir sorun dosya yükleme boyutuna eklenen kotadan kaynaklanabilir. Yüklenebilir En Yüksek Dosya Boyutu 2MB gibi bir hata aldığınızda sunucu ayarlarındaki kısıtlamalara takıldınız demektir. Bu sorunu ise üç şekilde çözebilmek mümkündür.

1. htaccess Metodu: .htaccess dosyasına en alt kısma aşağıdaki kodları ekleyiniz:

php_value upload_max_filesize 128M

php_value max_execution_time 900

php_value post_max_size 128M

php_value max_input_time 900

php_value memory_limit 128M

Bu işlemi yaptığınızda yükleyebileceğiniz dosya boyutu 128 MB olacaktır.

2. php.ini Dosyası: php.ini dosyası ile upload limitini artırabilirsiniz. php.ini dosyanıza aşağıdaki kodları ekleyiniz:

upload_max_filesize = 128M
post_max_size = 128M
max_execution_time = 900
3. Tema Fonksiyon Dosyası: Temanızdaki functions.php dosyasına php kod ekleyerek de bu sorunu çözebilmek mümkündür. Eklenecek kod:

@ini_set( 'upload_max_size' , '64M' );
@ini_set( 'post_max_size', '64M');
@ini_set( 'max_execution_time', '300' );

Tüm bu ayarları yaptığınız halde sorun çözülmedi ise durumu hosting firmanıza iletmeniz gerekmektedir. Sunucu yönetimi yapan hosting firmanızdaki yetkililer çeşitli nedenlerle sunucuda bazı limitleri düşürebildikleri gibi bazı izinleri de kısıtlamaktadırlar. Bu tür engellere takılmamak için iyi optimize edilmiş WordPress Hosting almanız önerilmektedir.

3 Yorum

 1. hasan-Reply
  17 Eylül 2017 at 23:28

  eline saglık oldu cok saol

 2. 7 Mayıs 2018 at 01:11

  Ben ortama pc’den foto yükleyemiyorum. http hatası diyor. Yukarıda da oraya bunu girin, şuraya onu girin yazmışsınız. Ne dediğinizi hiç anlamadım. Şurayı tıkla, burayı aç, şunları sırasıyla tıkla… gibi tarif eder misiniz? wordpresi değiştirmek üzereyim çünkü.

 3. 20 Mayıs 2018 at 16:36

  Yaptım yine olmadı malesef. yerim sınırsız olarak ayarlandı. Yani hostun dolma imkanı yok.

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

-->