DNS Önbelleği Temizleme

DNS Önbellek Sorunu

Bilgisayarlar internet sitelerine bağlanırken servis sağlayıcısından DNS adresini alır  bilgisayar hafızasında tutar.  Bu hafızadaki dns ön bellek süresi 24 ile 48 saat sürebilmektedir. Bu hafızadaki DNS sunucu adresleri eskir veya web siteleri DNS değiştirirler.

DNS önbellek sorununu bir örnekle anlatalım. Daha önce bilgisayarınızdan ziyaret ettiğiniz bir web sitesinin farklı bir hosting firmasına taşındığını varsayalım. Bu durumda ilgili sitenin Name Server bilgileri ve dolayısı ile ip adresi de değişecektir. Bilgisayarınız bu siteye erişim sağlarken hafızasındaki DNS bilgilerini kullanacaktır, sitenin dns bilgileri değiştiği için erişim problemi yaşayacaksınız veya eski sunucuya bağlanıp sitenin yeni sunucudaki güncel halini göremeyeceksiniz. Bu tarz bir sorun ile karşılaşıldığında ya DNS ön belleğinizin temizlenmesini bekleyeceksiniz ya da manuel mudahale ederek dns ön belleğini kendiniz temizleyeceksiniz.

DNS Önbelleği Temizleme Nasıl Yapılır?

1. Adım: Bilgisayarınızdan Başlat > Çalıştır yolunu izleyerek, karşınıza gelen ekrana cmd yazdıktan sonra Tamam butonuna basınız. (Windows+R tuş kombinasyonunu da kullanabilirsiniz).

Windows+R cmd çalıştırma

Eğer Windows 7 kullanıyor iseniz Başlat > Arama kutusuna cmd yazınız ve komut sistemini sağ tıklayarak Yönetici olarak çalıştırınız.

Win7 cmd yönetici olarak çalıştır

2. Adım: Sırasıyla aşağıdaki komutları DOS komut sistemine yazıp enter tuşuna basınız:

ipconfig /flushdns
ipconfig /release
ipconfig /renew
exit

cmd dns önbellek temizleme ekranı

cmd dns önbellek temizleme ekranı

Dns Çözücü önbelleği başarıyla temizlendi.” ibaresini gördüğünüzde işleminiz tamamlanacaktır.

Not: DNS önbelleğiniz temizlenirken kısa bir süreliğine internet bağlantınız kesilecektir. Bu nedenle DNS önbellek temizleme işlemi yaparken interneti kullanan tüm programlarınızı kapatınız.

Ayrıca detaylı ipconfig komutu kullanımı için yazılan makaleye göz atınız: https://www.wpmatik.com/windows-ipconfig-komutu-ve-kullanimi.html

1 Yorum

  1. yasin-Reply
    11 Şubat 2017 at 15:01

    Alan adı süresi dolup düştüğünde veya hosting değiştiğinde dns önbellek temizlemek gerekiyor anlatım için teşekkürler.

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

-->